Jaká je situace na PedF UK?

V průběhu podzimu se na Iniciativu obrátili*y studující z Pedagogické fakulty UK s žádostí o radu ohledně možností nahlášení probíhajícího případu genderově podmíněného násilí na jejich fakultě.


Naše veškeré znalosti o tamní situaci vycházely z veřejně dostupných informací ve článcích na iROZHLAS a na Forum UK, ve kterých je možné se dočíst toto:

  • „Naopak například pedagogická fakulta se snaží na základě opatření děkana určité zjednodušující mechanismy zavádět. Spolupracovala na jejich tvorbě třeba s expertkou z katedry psychologie. Novinkou, která by měla začít platit už v pátek, budou třeba dva ombudsmani nebo ombudsmanky. Nahlašování případů pak může proběhnout i anonymně na základě dostupných formulářů.” (iROZHLAS)
  • „Na Pedagogické fakultě UK by případné překročení pravidel chování řešil děkan ve spolupráci s fakultními terapeuty. Již brzy zde studenti budou mít k dispozici hned dva ombudsmany: jednoho ze zaměstnanců a druhého ze studentů. Do současnosti na „Peďáku” nikdo sexuální obtěžování nenahlásil, pouze v roce 2021 se vyskytl ojedinělý případ stalkingu.” (Forum UK)

První ze článků byl zveřejněn v květnu 2022, druhý v srpnu téhož roku, ale když jsme se nyní snažili na stránkách PedF zjistit, jestli je už možné kontaktovat ombudsmany nebo využít nějakého formuláře, nenašli jsme nic než odkaz na stránky Centra Carolina.
Rozhodli jsme se tedy s dotazem na možnosti nahlášení sexualizovaného a genderově podmíněného násilí obrátit přímo na vedení fakulty, v mailu adresovanému děkanovi a oběma proděkankám pro studium, ve kterém jsme rovnou i vysvětlili, že bychom odpověď rádi zveřejnili. Po třech týdnech (tedy 29. 11.) a dvou dalších upomínkách z naší strany, se nám dostalo odpovědi od mluvčího fakulty:

 „Fakulta se nakonec rozhodla jít složitější, ale za to dlouhodobější cestou a tou je opatření děkana nevydávat ihned, ale prokonzultovat ho s akademickým senátem tak, aby opatření nebylo jenom účinné, ale i přijímané. Minulý týden se vypořádaly poslední připomínky AS PedF UK a dneska k nim zasedá kolegium děkana, aby dopracovalo finální text a mohl odejít na oficiální vyjádření AS PedF UK. Nicméně síla opatření se nezměnila (2 ombudsmani, ochrana oběti) vesměs šlo o mnoho formulačních a začišťovacích prací, aby OPAD byl po legislativní stránce naprosto v pořádku a případná chyba se nedotkla jakékoliv budoucí oběti. Panu děkanovi toto téma leží velmi na srdci, ale chce, aby vše bylo udělá řádně a s akceptací akademické obce, protože jenom tak lze do budoucna zajistit dlouhodobost opatření.”

Protože tato reakce neobsahovala odpovědi na detailnější otázky, na které jsme se původně ptali („Kdy (alespoň přibližně) by byla opatření studentům dostupná a jaké jsou na PedF prozatím možnosti pro studenty, kteří chtějí řešit sexualizované a genderově podmíněné násilí?“), ještě jednou jsme tyto otázky zopakovali, ale odpověď už jsme nedostali. 

Vidíme jako velmi problematické a nedůvěryhodné, že Pedagogická fakulta ohledně tak závažného tématu uvádí v médiích nepravdivé, nebo nepřesné informace, a že její zástupci nejsou ani po opakovaných připomínkách schopni podat určitější odpověď. V textu na Forum UK se sice dočteme, že na PedF „by případné překročení pravidel chování řešil děkan“, nicméně nám neodpověděl ani na emailový dotaz ohledně celkové situace na jeho fakultě. Takový přístup může přispívat k nejistotě a stresu osob, které by chtěly genderově podmíněné násilí nahlásit. Ačkoliv oceňujeme, že se Pedagogická fakulta na problém zaměřuje a snaží se vypracovat komplexní řešení, domníváme se, že toto řešení musí jít ruku v ruce s transparentní komunikací.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: