Vyjádření Nahlas Brno k situaci na Pedagogické fakultě MU

Jako studentský spolek Nahlas Brno při Masarykově univerzitě se chceme vyjádřit k aktuální situaci na Pedagogické fakultě MU v souvislosti s prohlášením bývalého děkana Jiřího Němce na facebooku fakulty.

  1. Podle prohlášení děkana jsou některá obvinění nepodložená. Zajímá nás, která to podle děkana jsou a jak došlo k jejich prošetření. Označováním nahlášených skutků jako nepodložených, a přesto dostatečných k tomu, aby bylo přikročeno k „tvrdšímu opatření” naznačuje, že byli pedagogové potrestáni částečně neopodstatněně, a nahrává tak vyznění, že snaha vypořádat se se sexualizovaným násilím ubližuje nevinným, což nekoresponduje se současným přístupem univerzity.
  1. Rozumíme tomu, že děkan při řešení případu vycházel z rozporu mezi nahlášenými podněty a pozitivními výsledky anonymního hodnocení studentů. Pozitivní studentská hodnocení (stejně jako petice na podporu katedry tělesné výchovy) podle nás nicméně nejsou důkazem proti nahlášeným podnětům, ale pouze dokladem toho, že daní pedagogové jsou schopni poskytovat i kvalitní výuku. Další zásluhy pedagogů nesouvisejí s posuzováním jejich neetického jednání. Je třeba říci, že  vyšetřování není zaměřeno proti katedře tělesné výchovy, ale právě proti neetickému jednání.
  1. Myslíme si, že „podmínečné vyloučení” obviněných pedagogů by bývalo mohlo být řešením, pokud bychom se pohybovali v prostředí, kde by šlo neetické jednání nahlásit jednoduše a bezpečně. V současné době se ukázalo, že je potřeba velká odvaha, výdrž a úsilí na straně nahlašujících, aby došlo alespoň k prošetření nevhodného jednání pedagogů. Je ale zřejmé, že musel přibýt také zájem médií, aby podobný případ získal i dostatečnou pozornost univerzity.
  1. Děkan Němec poukazuje na to, že studentky se sice necítily bezprostředně ohroženy, nicméně přály si, aby se nic podobného neopakovalo. Myslíme si, že bezprostřední ohrožení konkrétních osob nesouvisí s tím, jak by měla univerzita situaci řešit. Univerzita by po podrobném prošetření měla dojít ke zjištění množství postižených osob a osob potenciálně ohrožených neetickým chováním, a na základě toho zamezit rizikům takového chování patřičnými prostředky.
  1. Postih pracovníků údajně znamenal, že při opakování neetického jednání by došlo k následkům. Jsme přesvědčeni, že v situaci, kdy se i přes opakované prohřešky ozvaly studentky jednou v průběhu mnoha let, nepanuje na fakultě atmosféra, která by jakékoli nahlášení podporovala. Naopak situace po medializaci působí tak, jako by k řešení nedošlo a nahlašování neetického chování bylo komplikovanou volbou s nejistým výsledkem.
  1. Ptáme se, zda došlo k vypracování „vnitřního kodexu”, které bylo údajně uloženo příslušnému pracovišti, aby zajistil bezpečné prostředí ve výuce, a kdo byl pověřen supervizí nad jeho podobou.

Vážíme si prohlášení nastupující paní děkanky, které zveřejnila v den svého nástupu do funkce. Zejména neomluvitelnost jednání pedagogů navzdory kladným hodnocením, nutnost nastavování systémových kroků k tvorbě bezpečného prostředí a snaha být progresivní univerzitou jsou pro nás styčnými body s jejím prohlášením, které chceme podpořit z vlastní studentské pozice.

Prohlášení děkana dostupné zde: https://www.facebook.com/pdfmu/posts/pfbid02r1wVrQneJuG7xkkHCV63mSxL2bNsx4AkVV6CM48Jp1RBWUehZmACdSpTv2Z9UBkql

Prohlášení nového vedení zde: https://www.facebook.com/pdfmu/posts/pfbid0W9ZKi2HLwjLgyNnKZsPJhg6KRkj15XosCeWLy68sbTzZsoKZepyinmeM5gMYDaCHl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: