Jak dělat studentský aktivismus a neumřít?

Sebevzdělávací seminář pro aktivisty a aktivistky zabývající se GPN na univerzitách

Genderově podmíněné násilí představuje pro aktivistické skupiny, které se tématem zabývají, velmi náročné a citlivé téma. Jako členky a členové kolektivu Iniciativy Nahlas cítíme, že je důležité se vzdělávat: ne proto, že bychom museli*y být odborníky*cemi, ale proto, abychom v tom, co děláme, byli*y v bezpečí, ať už po právní nebo po psychické stránce, a to jak pro druhé, tak také pro sebe. Proto jsme se ve spolupráci s NKC — gender a věda rozhodli uspořádat sebevzdělávací seminář.

Na základě ankety mezi studentskými spolky a kolektivy jsme si definovaly*i prioritní témata, kterým bychom se chtěly*i věnovat a společně s NKC — gender a věda jsme oslovili*y tři odbornice*íky. Šárka Homfray se bude věnovat právním aspektům genderově podmíněného násilí na univerzitách, Bronislav Farkač připraví workshop o udržitelném aktivismu zaměřený na prevenci vyhoření a péči o sebe i o kolektiv a Adéla Bartušková z proFEM nás připraví na to, jak komunikovat s obětí a traumatizovanou osobou.

Kdy: středa 22. 3. 2023 od 10:00 do 16:30
Kde: 
Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, 110 00 Nové Město)

K účasti srdečně zveme jak členky a členy univerzitních kolektivů, které se genderově podmíněným násilím zabývají, tak neformální skupiny a jednotlivce, které*ří téma řeší např. prostřednictvím angažmá v akademickém senátu, nebo teprve hledají způsob, jak jej na svých institucích otevřít. 

Kapacita workshopu je omezená na 25 osob, proto bychom vás rády*i poprosili*y o co nejdřívější registraci, ať víme, s kým počítat. Zároveň vás prosíme, abyste nám daly*i vědět na iniciativanahlas@gmail.com, pokud byste si účast rozmysleli*y. 

Registrační formulář najdete zde.

Časový harmonogram:

1. blok
10:00 — 11:30 Právní aspekty Genderově podmíněného násilí v akademickém prostředí (Šárka Homfray)

Genderově podmíněné násilí je z právního pohledu komplikovaný fenomén. Ve vysokoškolském prostředí zde přistupuje i dvojí charakter vysoké školy jako vzdělávací instituce a zaměstnavatele. V příspěvku představím publikaci, kterou jsem na toto téma připravila pro NKC — Gender a věda. Zabývat se budeme nejen charakteristikou genderově podmíněného násilí, ale zejména právními nástroji, které mají vysoké školy k dispozici pro jeho prevenci a řešení.

pauza
11:30 — 11:45

2. blok
11:45 — 13:45 Jak dělat aktivismus udržitelně (Bronislav Farkač)

Workshop se zaměří na téma udržitelného aktivismu a prevence vyhoření v aktivistickém prostředí. Účastníci a účastnice budou moci v rámci workshopu společně blíže prozkoumat a reflektovat osobní péči (self-care), kolektivní péči a vnitřní procesy v aktivistických skupinách, které tvoří důležité faktory přispívající k udržitelnosti zapojení. Cílem je, aby aktivisté a aktivistky mohli lépe využívat a obnovovat svoji energii a další zdroje, a aby se cítili příjemně ve svých aktivistických kolektivech. Zaměření workshopu vychází z perspektivy psychologie sociálních hnutí a ze zkušeností a vzdělávacích programů aktivistických kolektivů.

pauza na oběd
13:45 — 14:30

3. blok
14:30 — 16:30 Komunikace s obětí a traumatizovanou osobou (Adéla Bartušková)

Přednáška bude věnována stručnému vymezení pojmu sexuální násilí a jeho typům. Zaměříme se na dopady sexuálního násilí a na nejčastější mýty, se kterými se v kontextu se sexuálním násilím stále běžně setkáváme. V druhé části přednášky se budeme věnovat tomu, jak s obětí sexuálního násilí komunikovat a čeho se vyvarovat.

Představujeme přednášející:

Šárka Homfray

Šárka Homfray po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy téměř 10 let působila na Ministerstvu dopravy převážně při tvorbě a projednávání legislativy. Od roku 2017 pracuje jako právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací, kde se věnuje zejména právnímu poradenství v oblasti státní služby a pracovního práva, kolektivního vyjednávání a platového odměňování. Je místopředsedkyní Výboru ČMKOS pro rovné příležitosti žen a mužů a členkou Women´s Committee Evropské odborové konfederace (ETUC). Je autorkou mnoha popularizačních textů a komentářů i odborných právnických článků. V roce 2022 vydala soubor feministických esejů nazvaný Proč jsme tak naštvané? a je spoluautorkou podcastu PAY GAP o genderových aspektech světa práce.

Bronislav Farkač

Mgr. Bronislav Farkač je sociální a environmentální psycholog, doktorand sociální psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve svém výzkumu se zaměřuje na sociálně psychologické aspekty environmentálního aktivismu, včetně zkoumání péče. Má zkušenost s vedením workshopy zaměřenými na osobní a kolektivní péči v sociálních hnutích, například pro organizaci Nesehnutí nebo pro Školu občanské iniciativy Hnutí DUHA. Kromě toho působí jako výzkumník v Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a v neziskové organizaci Green Dock.

Adéla Bartušková

Mgr. Adéla Bartušková pracuje v organizaci proFem jako psychoterapeutka. Má za sebou studium oboru Sociální práce a sociální politiky na UHK a Veřejné a sociální politiky na UK v Praze. Mezi lety 2013 až 2018 absolvovala výcvik v psychoanalytické psychoterapii, jež je terapií dynamickou a hlubinnou. Právě z tohoto přístupu vychází v práci s klienty. Je kandidátní členkou České asociace pro psychoterapii. V proFem vede jak individuální, tak skupinové psychoterapie.

%d blogerům se to líbí: